Haber & Haber - Kancelaria Adwokacka Gdańsk
Blog

Apelacja od wyroku – jak napisać i złożyć odwołanie?

Spis treści

 

 

Wyrok w sprawie karnej lub cywilnej nie zawsze jest taki, jakiego się oczekiwało. Zdarzają się sytuacje trudne, które nie mają zakończenia, jakiego byśmy chcieli. Na szczęście nawet przegrana sprawa w sądzie pierwszej instancji wcale nie musi być decydująca. Istnieje bowiem coś takiego jak odwołanie od wyroku, które jest zarazem narzędziem potwierdzającym dwustopniowy system sądownictwa. W sprawach dotyczących spraw karnych oraz cywilnych możliwa do wykorzystania jest apelacja od wyroku. Wyjaśniamy dzisiaj, czym jest, a także jak prawidłowo napisać apelację.

 

Czym jest odwołanie od wyroku?


Odwołanie od wyroku to nic innego jak proces prawniczy. Mamy z nim do czynienia w chwili, gdy osoba jest niezadowolona z wyroku sądu pierwszej instancji. Odwołanie pozwala stronie skorzystać z drugiej instancji sądowej. Dzięki temu sprawa na nowo rozpatrzona i przeanalizowana. Takie prawo przysługuje stronie, która przegrywa w procesie sądowym. Proces odwoławczy pozwala na ponowne rozpatrzenie zarówno kwestii faktycznych, jak i prawnych. Musisz jednak wiedzieć, że strona składająca odwołanie musi przedstawić przekonujące argumenty wskazujące na to, że wyrok sądu pierwszej instancji był błędny lub że nowe dowody bądź okoliczności uzasadniają ponowne rozpatrzenie sprawy. Ma to znaczenie, jeśli rozważasz, jak prawidłowo napisać apelację.


Warto podkreślić, że odwołanie od wyroku nigdy nie jest automatyczne. Dlatego to strona, która chce skorzystać ze swojego prawa, musi w określonym z góry terminie wystosować apelację od wyroku lub odwołanie. Istnieją przy tym określone procedury, które muszą być spełnione, by odwołanie było rozpatrzone. W tym zakresie wlicza się m.in. przedstawienie wspomnianych przekonujących argumentów, stworzenie odpowiedniego wniosku czy uiszczenie opłat sądowych. Do takich zadań potrzebny jest adwokat od spraw cywilnych czy karnych, w zależności od tego, jakiego rodzaju jest Twoja sprawa. Nie warto bowiem podejmować działań na własną rękę. Pamiętaj ponadto, że masz 7 dni od czasu otrzymania wyroku na poproszenie sądu o otrzymanie dokładnego uzasadnienia. Dopiero po jego otrzymaniu możesz zdecydować się na apelację w terminie do 2 tygodni.

 

Kiedy możliwa jest apelacja od wyroku?


By wyjaśnić dokładnie, kiedy możliwa jest apelacja od wyroku, warto wyjaśnić, że wyroki zwykłe sądowe dzieli się na jawne oraz niejawne. Te pierwsze mają miejsce podczas rozprawy, drugie są podejmowane bez niej. Od obu tych wyroków przysługuje Ci apelacja. Ważne jest jednak to, by pamiętać, że proces odwoławczy różni się od procesu pierwszej instancji. W praktyce w sądzie odwoławczym nie rozpatruje się sprawy na nowo, ale bada się prawidłowość procesu sądowego pierwszej instancji i ocenia, czy wyrok został wydany w sposób zgodny z prawem i procedurami. Właśnie dlatego bardzo ważne jest to, jak napisać apelację od wyroku. Powinna ona bowiem uwzględniać wszelkie nowe dowody w sprawie oraz wyszczególniać powody odwołania. Wśród nich znajdują się m.in. błędy prawne, błędy proceduralne, nowe dowody, niesprawiedliwy werdykt, błędy faktyczne itp.

 

Jak napisać apelację?


Skoro już wiesz, że bardzo ważne jest to, jak zostanie napisana apelacja, chcemy podpowiedzieć Ci, jak to zrobić. Na początku jednak radzimy konsultować takie sprawy z adwokatem. Profesjonalnie napisane pismo nie będzie zawierało błędów, które mogłyby niekorzystnie wpływać na decyzję sądu. Ważne jest również to jakiego rodzaju apelacja od wyroku ma być stworzona, tj. czy do sądu rodzinnego czy od wyroku karnego.

 

Jak napisać apelację do sądu rodzinnego?


Jeśli rozważasz, jak napisać apelację do sądu rodzinnego, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Sprawy odwoławcze w tym zakresie często dotyczą kwestii alimentacyjnych, ale nie tylko. Każde stworzone pismo procesowe, w tym również apelacja, powinno zawierać pewne niezbędne informacje, takie jak oznaczenie sądu, imiona oraz nazwiska stron, jak i przedstawicieli czy pełnomocników. Bardzo ważne jest oznaczenie, jakiego rodzaju jest to pismo. Trzeba również powołać się na fakty, na których opiera się wniosek. Niezwykle ważne jest wskazanie dowodów. Nie może również zabraknąć podpisów stron bądź przedstawicieli.

Jeśli rozważasz, jak napisać apelację do sądu rodzinnego, polecamy Ci kontakt z adwokatem. Pomoże on dotrzymać wszelkich terminów, a także stworzy dokument, zawierający wszystkie ważne elementy. W apelacji ważne jest bowiem powołanie się na przepisy prawne oraz dokładne omówienie dowodu, jak i oczekiwań od sądu odwoławczego. Wszelkie zawiłości oraz nieznajomość przepisów mogą doprowadzić do trudnych sytuacji, dlatego wsparcie osób zaznajomionych z procedurami w takich sprawach jest nieoceniona.

 

Jak napisać apelację od wyroku karnego?


W tym przypadku bez wątpienia będzie Ci potrzebny adwokat od spraw karnych. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak napisać apelację od wyroku karnego, z pewnością warto skonsultować wszelkie dane z osobą doświadczoną. Taki dokument wymaga precyzyjnego sformułowania i dobrze uzasadnionych argumentów.

Bardzo ważne jest w takich sytuacjach oznaczenie wyroku, który jest zaskarżany. W piśmie musi się znaleźć sąd, który go wydał, a także data wydania wyroku i sygnatura akt. Równie istotne jest wyszczególnienie zakresu zaskarżanego wyroku i poddanie w wątpliwość wymierzonej kary. W dokumencie muszą się znaleźć także zarzuty wobec wyroku, a także informacje na temat oczekiwań wobec sądu II instancji, jak i uzasadnienie podejmowanych działań. Jak widzisz kwestia tego, jak napisać apelację w takiej sprawie jest dość zawiła. Warto zatem skorzystać z pomocy adwokata.

 

Przegrana apelacja — co dalej?


Niestety, życie pisze różne scenariusze. Zdarza się przegrana apelacja. Co dalej w takiej sytuacji? Jeśli Twoja apelacja została odrzucona przez sąd odwoławczy i przegrałeś w procesie odwoławczym, zazwyczaj oznacza to, że wyrok sądu pierwszej instancji pozostaje w mocy, a Twoje roszczenia nie zostały uwzględnione. Do rozpatrzenia masz wówczas kilka opcji. Jedną z nich jest oczywiście zaakceptowanie decyzji sądu. Jeśli sąd odwoławczy rzetelnie rozpatrzył Twoją apelację i podjął uzasadnioną decyzję, możesz zaakceptować tę decyzję i zakończyć sprawę. Upewnij się jednak, że rozumiesz przyczyny odrzucenia apelacji. Sprawdź ponadto, czy są zgodne z przepisami prawa. W takich sprawach zawsze zalecamy konsultację z adwokatem. Jeśli decyzja sądu nie jest dla Ciebie zrozumiała i wierzysz, że zostałeś niesprawiedliwie potraktowany, pomóc może tylko ktoś doświadczony. Adwokat może ocenić Twoją sytuację, wskazać opcje i doradzić, co możesz zrobić dalej.

Szczególnie zapraszamy do naszej kancelarii, gdzie wyjaśnimy dostępne rozwiązania i podpowiemy, jak napisać apelację od wyroku karnego czy cywilnego. Warto bowiem od początku współpracować z pełnomocnikiem. To zwiększa skuteczność powodzenia i zapewnia w pewnym sensie spokój, m.in. w zakresie dotrzymania terminów czy odpowiedniego napisania i złożenia dokumentów.

Wstecz
Apelacja od wyroku – jak napisać i złożyć odwołanie? Adwokat Gdańsk
Haber & Haber

Adres:

ul. Kalinowa 43/1, 80-177 Gdańsk

tel. 506 134 503
tel. 510 404 334

biuro@haberihaber.pl

HABER & HABER Kancelaria Adwokacka Adwokat Ewelina Baranowska-Haber

NIP: 5832994700
HABER & HABER Kancelaria Adwokacka Adwokat Błażej Haber

NIP: 5862079717

 

Numer rachunku bankowego: 69 1910 1048 2210 0272 7505 0001

 

W sprawach nagłych dostępni jesteśmy całą dobę.

W zakresie porad i pomocy prawnej jesteśmy również dyspozycyjni online za pośrednictwem internetu (w tym Skype) oraz telefonu.