Polskie prawo ściśle reguluje spadki, które można odziedziczyć po zmarłej osobie. Cała procedura jest ściśle sformalizowana i odbywa się przy regulacji szeregu zasad określanych przez normy prawne. Sprawy spadkowe nie zawsze są łatwe i przyjemne. W wielu sytuacjach potrzebna jest pomoc prawnika. Sprawdź, jak może Ci pomóc adwokat od spraw spadkowych w Gdańsku!
W razie śmierci majątek danej osoby przechodzi z mocy prawa na jej spadkobierców. Postępowanie spadkowe jest konieczne, gdy zmarły nie przewidział jego podziału w testamencie. W takich przypadkach sprawę spadkową wszczyna spadkobierca lub spadkobiercy.
Postępowanie spadkowe prowadzone jest w celu:
Warto wiedzieć, że sprawa spadkowa nie zawsze jest konieczna. Musi zostać przeprowadzona tylko wtedy, gdy w skład majątku spadkowego wchodzą nieruchomości, pieniądze na rachunkach bankowych lub np. samochód, którego spadkodawca był właścicielem. Spadkobiercy nie mogą rozporządzać spadkiem, dopóki nie zostanie przeprowadzona rozprawa dotycząca jego nabycia. W sytuacji, kiedy sprawa nie jest oczywista, a spadkobierców jest sporo, warto skontaktować się adwokatem spadkowym z Gdańska. Nasi eksperci przeprowadzą Cię przez cały proces nabycia spadku i będą wspierać podczas postępowania w sprawie spadkowej.
Sprawa spadkowa to postępowanie sądowe w sprawie spadkowej, w którym spadkobiercy ubiegają się o prawo do dziedziczenia majątku. Dotyczy wszelkiego rodzaju rzeczy i praw majątkowych, w tym nieruchomości i ruchomości, aktywów, obligacji, lokat, a także wszelkich rzeczy prywatnych spadkodawcy przeznaczonych do jego osobistego użytku. Samo dziedziczenie możliwe jest w dwóch trybach:
Bez względu na to, w jakim trybie będzie przeprowadzane postępowanie spadkowe, warto się do niego odpowiednio przygotować. Adwokat od spraw spadkowych w Gdańsku na pewno będzie nieocenionym wsparciem w całym tym procesie dziedziczenia spadku i pokieruje dokładnie, krok po kroku przez wszystkie etapy, a jest ich kilka.
Pierwszym momentem sprawy spadkowej jest tak naprawdę śmierć spadkodawcy. W tym czasie rozpoczyna się właśnie cała procedura przejęcia spadku. Spadkobiercy mają natomiast 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się o tytule powołania do spadku na złożenie stosownego oświadczenia na temat przedmiotu spadku.
Jeżeli chodzi o spadek, spadkobierca ma trzy możliwości. Może on złożyć stosowne oświadczenie o przyjęciu spadku wprost (całkowitego), przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza oraz o odrzuceniu spadku.
Jeżeli spadkobierca uzna, że chce przyjąć spadek wprost, to od tego momentu nabywa wszelkie prawa, jakie wchodzą w skład spadku. Jednak to rozwiązanie ma również wady, ponieważ przyjmując spadek w tym trybie, spadkobierca odpowiada całym swoim majątkiem za ewentualne długi, które wchodziły w skład spadku.
Tutaj również spadkobierca przyjmuje spadek, jednak “dobrodziejstwo inwentarza” oznacza, że uzyskuje on ograniczoną odpowiedzialność za długi spadkowe. Ograniczona odpowiedzialność oznacza, że spadkobierca odpowiada swoim majątkiem za odziedziczone długi, ale tylko do wysokości wartości masy spadkowej. Jeżeli długi pozyskane ze spadku przewyższają wartość odziedziczonych rzeczy, wtedy spadkobierca nie musi pokrywać ich z prywatnego majątku.
Spadkobierca ma również możliwość odrzucenia spadku. W przypadku takiego oświadczenia jest on całkowicie wyłączony z dziedziczenia. Oznacza to, że nie nabywa praw do żadnych rzeczy wchodzących w skład masy spadkowej, ale również w ogóle nie odpowiada za długi spadkodawcy.
Wybór dotyczący tego, czy przyjąć, czy odrzucić spadek, często jest dość problematyczny. Nie zawsze mamy odpowiednią wiedzę na temat ewentualnych długów, a nikt nie chce przecież ich odziedziczyć. W takiej sytuacji warto wykorzystać pomoc, jaką jest adwokat spadków w Gdańsku.
Nasza kancelaria świadczy kompleksową obsługę w zakresie prawa spadkowego. Pomagamy naszym Klientom złożyć odpowiednie oświadczenie oraz dbamy o zachowanie terminowości. Jesteśmy ekspertami w tym zakresie, dlatego wybierając naszą kancelarię, możesz liczyć na najwyższą jakość obsługi. Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu umówienia konsultacji. Podczas spotkania będziemy mogli ustalić dalsze kroki i zacząć działać w Państwa imieniu.
Adres:
ul. Kalinowa 43/1, 80-177 Gdańsk
tel. 506 134 503 |
tel. 510 404 334 |
HABER & HABER Kancelaria Adwokacka Adwokat Ewelina Baranowska-Haber
NIP: 5832994700
HABER & HABER Kancelaria Adwokacka Adwokat Błażej Haber
NIP: 5862079717
Numer rachunku bankowego: 69 1910 1048 2210 0272 7505 0001
W sprawach nagłych dostępni jesteśmy całą dobę.
W zakresie porad i pomocy prawnej jesteśmy również dyspozycyjni online za pośrednictwem internetu (w tym Skype) oraz telefonu.