Spis treści
Życie nie zawsze toczy się po naszej myśli. Często pojawiają się trudne momenty, między innymi takie jak rozpad małżeństwa, który nierzadko kończy się też rozpadem rodziny. Najważniejsze w takich sytuacjach jest dobro dzieci, które cierpią najbardziej. Zdarza się jednak, że opieka nad dzieckiem przez obu rodziców jednocześnie nie jest możliwa z różnych powodów. W takich chwilach najczęściej jeden z rodziców stara się, by objąć całkowite prawo do opieki. Wyjaśniamy zatem, jak starać się o prawa do opieki, kiedy ojciec może odebrać dziecko matce i jak wszcząć odpowiednie postępowanie. Zachęcamy do lektury!
By ustalić władze rodzicielskie, należy wystąpić do sądu rejonowego z odpowiednim wnioskiem. Ma to na celu rozpoczęcie procesu, który doprowadzi do uregulowania kontaktów. Podczas rozprawy sędzia podejmuje rozmowę z każdym rodzicem. Stara się wysłuchać wszystkich argumentów i opowieści. Nierzadko na sali pojawiają się także świadkowie. W zależności od sytuacji takie sprawy mogą ciągnąć się długo lub zostać szybko rozstrzygnięte. Zdarza się jednak, że żadne z rodziców nie chce przejąć opieki nad dzieckiem. Nie brakuje ponadto przypadków, w których to jeden z opiekunów stanowi zagrożenie dla dziecka i konieczne jest pozbawienie go wszelkich praw rodzicielskich. Rozwody zwykle rozpoczynają cały proces, a kończą się tym, że normowane jest prawo rodzicielskie, chyba że strony zgodnie zdecydują inaczej.
Musisz jednak wiedzieć, że skomplikowane procesy rozwodowe, często prowadzą także do jeszcze trudniejszych rozpraw o ustalenie prawa do opieki. Wiele spraw wiąże się ze sporą liczbą rozpraw, podczas których przesłuchuje się obie strony, jak i świadków. Czasami konieczne jest także zebranie dowodów. Dlatego, by uzyskać prawo do opieki nad dzieckiem, często potrzebna jest współpraca z kancelarią adwokacką. Zyskanie zaufanego i wspierającego adwokata pomaga przejść tę długa i często trudną drogę sądową.
Opieka nad dzieckiem z reguły w małżeństwie przysługuje obu rodzicom. W chwili rozwodu najlepszą sytuacją jest, gdy każdy z opiekunów chce ją sprawować. Pozwala to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji podczas procesu oraz chroni dzieci przed dużym stresem i utratą poczucia bezpieczeństwa. W przypadku zgody rodziców na równe prawo rodzicielskie i tak trudno jest uzyskać równy podział opieki. Rodzice muszą bowiem dogadać się dokładnie co do spotkań i innych obowiązków, a następnie przestrzegać ustalonych zasad. Gdy znalezienie porozumienia w takich sytuacjach nie jest możliwe, wówczas niezbędna okazuje się pomoc sądu. Zwykle wówczas pełna władza rodzicielska przyznawana jest matce, a ojciec otrzymuje zgodę na wizyty kilka razy w miesiącu. Takie samo jest prawo ojca do opieki nad dzieckiem nieślubnym. Co ważne, jeśli sąd nie ograniczy władzy któremuś z rodziców, drugie ma obowiązek pozwolić widywać się z dzieckiem, a inny stan rzeczy może być traktowany jako porwanie.
Warto zdawać sobie sprawę, że prawo rodzicielskie nie jest dane na wieki. Obowiązuje obecnie zasada, że po rozwodzie, jeżeli rodzice nie są zgodni co do opieki nad nieletnim maluchem, jedna ze stron może mieć ograniczoną władzę rodzicielską, a niekiedy i zupełnie odebraną. Ma to również miejsce w sprawach szczególnych. Zwykle natomiast sąd pozostawia pełnię władzy obu rodzicom. W trakcie rozprawy ustala się termin oraz sposób płatności alimentów, a także szczegółowe kontakty z dzieckiem, np. z kim syn bądź córka spędzi czas wolny, ferie itp.
Kiedy opieka na dziecko może być zupełnie odebrana? Przede wszystkim gdy występuje trwała przeszkoda do sprawowania opieki, taka jak np. pobyt w więzieniu lub choroba. Matka ma obowiązek zapewniać dziecku bezpieczeństwo i opiekę, dlaczego jeśli stanowi zagrożenie, ojciec ma prawo złożyć wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej.
Dobro dziecka zawsze liczy się w pierwszej kolejności dla sądu. Dziecku przysługuje prawo do ochrony życia oraz zdrowia, a także prawidłowego rozwoju, które polega m.in. na przygotowaniu małoletniego do życia samodzielnego. Sąd zatem uwzględnia przede wszystkim, kto z rodziców jest w stanie zagwarantować lepsze warunki dziecku. Kiedy ojciec może odebrać dziecko matce? Gdy nie jest ona w stanie zapewnić mu bezpieczeństwa i opieki, jest osobą uzależnioną, dziecku dzieje się krzywda pod jej opieką. Z reguły sąd zostawia małoletnich pod opieką matki, lecz w przypadku wątpliwości co do tego, czy dziecku nie dzieje się krzywda, sąd przyznaje władzę rodzicielską ojcu.
Co ważne, opieka na dziecko zawsze przyznawana jest po zbadaniu okoliczności sprawy przez sąd. Jeśli obie strony starają się o opiekę, wówczas muszą wykazać, że mają stabilną sytuację majątkową i mogą zapewnić dziecku odpowiednie warunki życia. Znaczenie mają także więzi emocjonalne pomiędzy rodzicem a małoletnim.
Jeśli zastanawiasz się, kiedy ojciec może odebrać dziecko matce, bo znajdujesz się w trudnej sytuacji małżeńskiej, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej kancelarii adwokackiej. Nieznajomość prawa może utrudniać Ci samodzielne postępowanie. Między innymi musisz wiedzieć, że prawo ojca do opieki nad dzieckiem nieślubnym będzie przyznane dopiero po potwierdzeniu ojcostwa. By wszcząć postępowanie dotyczące ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej matki, konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Kancelaria adwokacka może pomóc Ci go wypełnić, a także będzie czuwać nad sprawą podczas całego procesu.
Powiązane artykuły:
Adres:
ul. Kalinowa 43/1, 80-177 Gdańsk
tel. 506 134 503 |
tel. 510 404 334 |
HABER & HABER Kancelaria Adwokacka Adwokat Ewelina Baranowska-Haber
NIP: 5832994700
HABER & HABER Kancelaria Adwokacka Adwokat Błażej Haber
NIP: 5862079717
Numer rachunku bankowego: 69 1910 1048 2210 0272 7505 0001
W sprawach nagłych dostępni jesteśmy całą dobę.
W zakresie porad i pomocy prawnej jesteśmy również dyspozycyjni online za pośrednictwem internetu (w tym Skype) oraz telefonu.