Haber & Haber - Kancelaria Adwokacka Gdańsk
Blog

Jak napisać uzasadnienie o odrzucenie spadku przez małoletniego?

Spis treści

 

 

Polskie przepisy prawa zakładają, że już małoletnie dziecko może odziedziczyć spadek. Niestety, nie chodzi jedynie o tę pozytywną stronę, jak pieniądze czy nieruchomości. Zdarza się, że małoletni przejmuje także długi. Otrzymanie takiego spadku to stres oraz nierzadko kłopoty w przyszłości. Dlatego jako rodzic lub opiekun dziecka z pewnością chcesz wiedzieć więcej na temat możliwości odrzucenia spadku. Pozwoli to uchronić małoletniego przed przejęciem długów, np. od krewnych, z którymi nigdy nie miało się kontaktu. Wyjaśniamy, jak napisać uzasadnienie o odrzucenie spadku przez małoletniego, a także kto może to zrobić. Zapraszamy do lektury.

 

Odrzucenie spadku przez małoletniego w świetle prawa

 

Prawo wskazuje, że każda osoba bez względu na wiek, może odziedziczyć od zmarłej osoby zarówno majątek, jak i długi. Jest to frustrujące, przede wszystkim ze względu na to, że często pasywa mogą nawet pochodzić od krewnych, których nigdy nie widziało się na oczy. Dziedziczenie spadku oznacza w świetle prawa przejście ogółu praw oraz obowiązków na wyznaczonego spadkobiercę. Gdy więc w grę wchodzi przejęcie długów, odrzucenie spadku przez małoletniego staje się niezwykle ważne, by dziecko nie rozpoczęło swojego życia z problemem na koncie, zanim jeszcze dorośnie.

W polskim prawie istnieją dwa tytuły dziedziczenia. Oznacza to, że można przejąć spadek na mocy ustawy, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu, jak i z mocy testamentu, gdy został należycie sporządzony przez spadkodawcę. Istotne jest jednak podkreślenie, że osoba dziedzicząca spadek musi w chwili pozostawienia go przez spadkodawcę już żyć lub zostać poczęta. Sprawia to więc, że wiek osoby dziedziczącej nie ma żadnego znaczenia. Gdy zatem osoba ta jest jeszcze płodem, czujność musi zachować rodzic. Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego to najrozsądniejsze działanie, gdy podejrzewa się, że spadkiem są pasywa.

 

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka — kto może to zrobić?

 

Częstym pytaniem, które pojawia się u zatrwożonych rodziców lub opiekunów dzieci, jest to, kto może odrzucić spadek otrzymany przez małoletniego. Okazuje się więc, że odrzucenie spadku w imieniu dziecka może być zrealizowane przez jednego z rodziców lub oboje z nich. Podstawą jest jednak uzyskanie zezwolenia. Gdy dziecko nie ma rodziców, takie zezwolenie otrzymują opiekunowie prawni, np. w rodzinie zastępczej.  Warto mieć na uwadzę, że jeden rodzic może odrzucić spadek w chwili, gdy drugi np. nie żyje, przebywa w więzieniu lub z innego powodu nie ma możliwości tego zrobić. Odrzucenie spadku przez dzieci jest ważne, również, gdy dotyczy on małoletnich mieszkających za granicą. Co więcej, jedno dziecko może go zachować, a drugie odrzucić.

 

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego w sądzie

 

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego w sądzie to podstawa, ponieważ, samo zrzeczenie się go, bez uzyskania zgody sądu, jest po prostu niezgodne z prawem i zostanie uznane za nieważne. Taka procedura polega w pierwszej kolejności na rozpoczęciu postępowania przed sądem rodzinnym o udzielenie zezwolenia. Kolejny krok to natomiast właściwe odrzucenie spadku w imieniu małoletniego przed notariuszem. Warto pamiętać, że sprawa o zezwolenie nie trwa długo, a sąd zwykle udziela zezwolenia po jednej rozprawie. Sąd wówczas stara się ustalić, czy w dziecko powinno odrzucić, czy może przyjąć spadek. Rzadko zdarza się, że sąd odmawia udzielenia zgody, jeśli jednak tak się stanie, sprawa może zostać zgłoszona do II instancji. W takich sytuacjach potrzebny jest doświadczony adwokat od spraw spadkowych.

 

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego u notariusza

 

Jak już wiesz, odrzucenie spadku w imieniu małoletniego u notariusza to kolejny etap zrzeczenia się niechcianego majątku lub długów. Można zgłosić się do notariusza po uzyskaniu zgody na zrzeczenie się spadku od sądu — wyrok musi być jednak prawomocny. To najszybszy i najtańszy sposób na odrzucenie spadku. W trakcie zrzeczenia u notariusza muszą stawić się rodzice lub jeden z nich, gdy zachodzi uzasadniony powód. 

 

Jak napisać uzasadnienie o odrzucenie spadku przez małoletniego? Nasze rady

 

Musisz wiedzieć, że wniosek o zrzeczenie się spadku w imieniu dziecka powinien być bardzo dokładnie napisany. Musi przede wszystkim obejmować ważne podstawy prawne klienta. Na szczęście istnieją uniwersalne wzory wniosku. Problemem dla wielu osób jest sporządzenie go w odpowiedni sposób. W tym może pomóc prawnik lub adwokat. W dokumencie nie może zabraknąć pewnych danych:

  • kolejności dziedziczenia — jak to się stało, że dziecko otrzymało spadek;
  • majątek oraz sługi spadkodawcy;
  • uzasadnienie interesu dziecka w odrzuceniu spadku, np. wskazanie na długi spadkodawcy;
  • wspomnienie o możliwych kontaktach ze spadkodawcą, np. gdy dziecko nigdy nie widziało na oczy krewnego i odwrotnie;
  • warto wspomnieć o pozostałych okolicznościach.

Wniosek musi zawierać także odrzucenie spadku przez innych krewnych małoletniego, jak i pozostałe dokumenty, np. akt zgonu spadkobiercy, odpis aktu urodzenia itp. Musisz również wiedzieć, że istnieje opłata sądowa za wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego i wynosi ona 100 zł. Do tego pamiętać należy o opłacie skarbowej w wysokości 17 zł. 

 

Powiązane artykuły:

Wstecz
Jak napisać uzasadnienie o odrzucenie spadku przez małoletniego? Adwokat Gdańsk
Haber & Haber

Adres:

ul. Kalinowa 43/1, 80-177 Gdańsk

tel. 506 134 503
tel. 510 404 334

biuro@haberihaber.pl

HABER & HABER Kancelaria Adwokacka Adwokat Ewelina Baranowska-Haber

NIP: 5832994700
HABER & HABER Kancelaria Adwokacka Adwokat Błażej Haber

NIP: 5862079717

 

Numer rachunku bankowego: 69 1910 1048 2210 0272 7505 0001

 

W sprawach nagłych dostępni jesteśmy całą dobę.

W zakresie porad i pomocy prawnej jesteśmy również dyspozycyjni online za pośrednictwem internetu (w tym Skype) oraz telefonu.