Spis treści
Sprawy o alimenty na dziecko stanowią znaczący odsetek wszystkich spraw sądowych. Bardzo często jest to poruszana kwestia także u adwokatów, którzy doradzają swoim klientom, jak wynegocjować większą kwotę od rodzica niezajmującego się dzieckiem. Wymaga to złożenia stosownego pisma, a także odpowiedniego uzasadnienia stanu faktycznego. Wyjaśniamy zatem, jak napisać wniosek o podwyższenie alimentów, a także, od czego zależy wysokość świadczenia i jakie uzasadnienie na dokumencie zawrzeć. Dowiedz się więcej — przeczytaj poniższy artykuł!
Niejednokrotnie kluczem do skutecznego rozwiązania sprawy o alimenty w kwaestii ich podwyższenia jest dobrze skonstruowany i umotywowany pozew. Niezbędne okazują się dowody, których wymaga sąd. Znaczenie ma także dokładne wskazanie, czego się oczekuje, tj. wyznaczenie dokładnej kwoty renty alimentacyjnej. Pozew o podwyższenie alimentów warto więc sporządzić z pomocą adwokata, który zna zawiłości prawne i będzie w stanie zrobić to w sposób skuteczny.
Musisz wiedzieć, że treść pozwu oraz wymagane uzasadnienie zależy głównie od Twojego żądania. Znaczenie ma również sytuacja, w której dziecko reprezentowane przez drugiego rodzica, domaga się podwyższenia renty. Chodzi dokładnie o stan materialny i możliwości strony zobowiązanej. Warto pamiętać, że sprawa o podwyższenie alimentów może spotkać się z uchyleniem decyzji, a drugi rodzic może wystąpić nawet o obniżenie kwoty alimentów. Dlatego też, jeśli decydujesz się na walkę o podwyższenie alimentów, uzasadnienie to nie wszystko, o co musisz zadbać. Istotne są dowody, że doszło do zmiany sytuacji od chwili, w której pierwszy raz ustalano wysokość zasiłku. Może to być, np. zmiana potrzeb dziecka czy wzrost przychodów zobowiązanego rodzica. W takich asprawach może pomóc adwokat od rozwodów. Często sprawy rozwodowe łączy się wraz z podziałem majątku oraz walką o opiekę nad dzieckiem, jak i przyznaniem alimentów.
Jeśli zastanawiasz się, jak podwyższyć alimenty, musisz dowiedzieć się tak naprawdę, od czego zależy ich wysokość. Przepisy kodeksu rodzinnego wskazują, że wysokość renty jest zależna od dwóch kwestii, a zatem:
Pierwsze z wymienionych, czyli finansowe możliwości są zależne od dochodów osoby zobowiązanej. Jednak warto mieć na uwadzę, że podwyżka alimentów zależy też od tego, jakie możliwości zarobkowe ma dana osoba, przy wszelkich staraniach. Ma to znaczenie, np. gdy dana osoba uzyskuje część wynagrodzenia “pod stołem”, by uniknąć płacenia wysokich alimentów. Sąd może więc pod uwagę brać możliwości zarobkowe, jak i cały majątek posiadany przez rodzica. Z drugiej zaś strony znaczenie mają potrzeby dziecka, które w zależności od wieku ulegają zmianie. Mogą one również zależeć od stanu zdrowia dziecka, jego rozwoju oraz wszelkich innych kwestii w tym zakresie.
Jak już wiesz, pismo o podwyższenie alimentów musi mieć odpowiednie uzasadnienie, które stanowi tak naprawdę podstawę do skutecznego podwyższenia renty alimentacyjnej. W tym zakresie może Ci pomóc prawnik od spraw rodzinnych. Znaczenie ma dobre opisanie kosztów utrzymania dziecka. Specjalista w tym zakresie z pewnością podpowie, co jest ważne i jakie dowody zawrzeć. Pismo musi zawierać informacje, co zmieniło się od ostatniego orzeczenia o wysokości alimentów. Zwykle w uzasadnieniu znajduje się informacja o kolejnym etapie edukacji, kosztach na naukę i rozwój. Z czasem renta powinna zostać zwiększona z uwagi na wzrost kosztów życia. Powodem jednak może być także stan zdrowia czy wymagane korepetycje z powodu problemów w nauce.
Wiesz już, jak skutecznie podwyższyć alimenty — podstawą będą dobrze umotywowany wniosek oraz zebrane dowody. Wniosek powinien składać się z pewnych kluczowych elementów. Postanowiliśmy je wyszczególnić:
Zatem wniosek o podwyższenia alimentów powinien zawierać wszelkie wspomniane dane, by został pozytywnie rozpatrzony. Warto przy jego sporządzaniu skorzystać z pomocy adwokata, który wskaże, na jakie jeszcze kwestie warto zwrócić uwagę.
Powiązane artykuły:
Adres:
ul. Kalinowa 43/1, 80-177 Gdańsk
tel. 506 134 503 |
tel. 510 404 334 |
HABER & HABER Kancelaria Adwokacka Adwokat Ewelina Baranowska-Haber
NIP: 5832994700
HABER & HABER Kancelaria Adwokacka Adwokat Błażej Haber
NIP: 5862079717
Numer rachunku bankowego: 69 1910 1048 2210 0272 7505 0001
W sprawach nagłych dostępni jesteśmy całą dobę.
W zakresie porad i pomocy prawnej jesteśmy również dyspozycyjni online za pośrednictwem internetu (w tym Skype) oraz telefonu.